Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

GARAŻ CZY BUDYNEK GOSPODARCZY?

Podczas budowy domu mamy do czynienia z wieloma możliwościami wykorzystania większej przestrzeni. Jednym z ciekawszych pomysłów jest stworzenie garażu. Możemy w nim nie tylko przechowywać przynajmniej jedno auto, ale również traktować go jako powierzchnię do magazynowania rozmaitych rzeczy. Czy możemy również wykorzystać go jako budynek gospodarczy?

 

Spis treści:

  1. Z perspektywy prawnej
  2. Garaż i budynek gospodarczy - czym się różnią?
  3. Czego potrzebujesz do przekształcenia?

 

Z perspektywy prawnej

Na swojej działce musisz cały czas trzymać się pewnych założeń co do jej zagospodarowania. Z tego względu warto zwrócić szczególną uwagę na dopełnienie wszelkich formalności. W przypadku budynków o charakterze gospodarczym - w tym znajdują się także garaże - możesz postawić maksymalnie dwa budynki o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych przy działce do 500 metrów kwadratowych. Jeżeli jednak potrzebujesz większej przestrzeni na budynek gospodarczy, musisz zgłosić to do odpowiedniego urzędu i dopełnienie wszelkiej papierologii.

Garaż i budynek gospodarczy - czym się różnią?

Możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, ale każdy budynek na naszej działce musi być zgłoszony. Przede wszystkim chodzi o jego użytkowanie. Garaż służy do przechowywania pojazdów, natomiast budynek gospodarczy, jak sama nazwa wskazuje, ma przede wszystkim spełniać funkcje gospodarcze. W znaczącej większości przypadków wykorzystujemy go jako magazyn lub miejsce do majsterkowania. Jeżeli nie potrzebujemy bardzo dużej przestrzeni, to polecamy połączenie tych dwóch funkcji. Wielokrotnie w naszych projektach domów jednorodzinnych wykorzystujemy stworzenie garażu z dopasowanym pomieszczeniem gospodarczym. Pod kątem formalnym jest to zdecydowanie prostsze, a dodatkowo możemy zaoszczędzić na budowie jednego budynku mniej.

Zobacz najlepsze projekty garażów gospodarczych.

Czego potrzebujesz do przekształcenia?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których potrzebujesz zmienić użytkowanie jednego z budynków. Czasami musisz przeznaczyć więcej przestrzeni na funkcje gospodarcze i wtedy zamiast garażu otrzymujemy dodatkowy budynek gospodarczy. W teorii brzmi to prosto, w praktyce musimy zmierzyć się z formalnościami. Samowola budowlana jest karana w Polsce najczęściej grzywną, ale w niektórych przypadkach nawet pozbawieniem wolności. Dlatego najpierw warto wystosować odpowiedni wniosek do właściwego organu. Może to być starostwo, ale również urząd prezydenta miasta na prawach powiatu.

uA
Wróć do listy porad